Vitamíny pre seniorov – marketingový ťah, alebo skutočná nevyhnutnosť?

Z televízie sa na nás denne valia desiatky reklám o zdravej výžive pre seniorov a vybrať si zo všetkých výživových doplnkov, ktoré sú pre túto vekovú skupinu určené, je priam nemožné. Naozaj je potrebné zháňať si škatuľky voľnopredajných liekov, ak ste do tohto veku žiadne užívali a tešíte sa dobrému zdraviu?

Vitamíny pre seniorov – marketingový ťah, alebo skutočná nevyhnutnosť?
(zdroj: unsplash.com)

Spomalené vstrebávanie

Faktom je, že s pribúdajúcim vekom sa v tele menia biologické procesy a iná je aj potreba prijímania živín. Ak sa práve dostávate do seniorského veku, mali by ste spoznať potreby svojho tela a podľa toho upraviť stravovacie návyky tak, aby mal organizmus potrebné zastúpenie kľúčových minerálov a vitamínov. Funkcie a vstrebávanie niektorých látok sa totiž spomalia. Ustrážiť by ste si mali predovšetkým hodnotu draslíka. S pribúdajúcim vekom sa totiž oslabuje funkcia obličiek a zvyšuje množstvo moču, ktorý vylúčime, čo vedie k zhoršenému vstrebávaniu draslíka. Denne by ste ho mali prijať približne 4,7 gramu. Nachádza sa predovšetkým v banánoch, ale aj živočíšnej produkcii.

Keď obličky nepracujú, ako doteraz

Podobne je na tom aj horčík, ktorého množstvo sa tiež znižuje močením. Starší ľudia navyše v porovnaní s mladšími často neprijímajú ani stravu bohatú na horčík, a to vedie k jeho deficitu. Horčíka by ste mali denne prijať 320-420 miligramov. Nachádza sa v listovej zelenine, orechoch, sóji aj mliečnych produktoch. Do tretice by ste nemali zabúdať ani na vápnik. Práve jeho deficitom trpí veľká časť populácie nad 55 rokov a opäť za to môže zhoršená činnosť obličiek. Ak je tento deficit vápnika dlhodobý, môže viesť až k osteoporóze. Doporučená denná dávka je 1,2 gramu. Dosiahnete ju, ak budete konzumovať mlieko a výrobky z neho.

Železom proti anémii

Na tvorbu červených krviniek je ten najpovolanejší vitamín železo. Ich nedostatok vedie k chudokrvnosti (anémii), na ktorú sú náchylné predovšetkým ženy. Náchylní sú na ňu aj seniori, preto by mali denne prijať aspoň 8 miligramov železa. Zdrojmi železa sú predovšetkým ryby, mäso, tofu, vajcia, ale aj hnedá ryža alebo špenát. Rovnako by ste mali myslieť aj na prísun vitamínov skupiny B, vitamínu C a vitamínu D. Ich príjem by mal byť hlavne vďaka bohatej a nutrične vyváženej strave, ale vzhľadom k tomu, že schopnosť ich vstrebávania vekom klesá, vhodným spôsobom optimalizácie ich prísunu sú aj kvalitné výživové doplnky. Ak sa teda rozhodnete nejaký si kúpiť, najvhodnejšie sú práve tie, ktoré dopĺňajú vyššie spomenuté vitamíny.