Počuli ste už o tom, že existuje aj špeciálna elektronika pre seniorov? Uľahčite si ňou život!

Starnutie nie je príliš príjemný proces, počas ktorého sa nám okrem mnohých ďalších vecí spomaľujú reflexy a zhoršujú zmysly. Práve na to sú uspôsobené niektoré druhy elektroniky, aby nám uľahčili už aj tak dosť neľahký prechod medzi fyzickou vitálnosťou a jej postupným strácaním. Viete, čo všetko vám môže zjednodušiť každodennú existenciu?

Počuli ste už o tom, že existuje aj špeciálna elektronika pre seniorov? Uľahčite si ňou život!
(zdroj: unsplash.com)

Telefón s veľkými písmenami

Najviac používanou elektronikou sú v súčasnosti určite mobilné telefóny. Hoci ich výkonnosť a funkcie sa stále zvyšujú, veľkosť písmen, či už na písanie alebo čítanie, skôr naopak. Práve preto sú na telefónoch pre starších ľudí, ktorým sa zákonite zhoršuje zrak, veľké prehľadné tlačidlá a jednoduchý displej. Väčšina z nich disponuje aj tlačidlom SOS, ktoré dokáže rýchlo zavolať na vopred nastavený kontakt. Cenovo sa pohybujú v rozmedzí 20-50 eur (nájdete samozrejme aj drahšie modely) a vo všeobecnosti ich ešte charakterizuje jednoduché ovládanie a nízka hmotnosť či menšie rozmery, takže sú ľahko prenosné a uskladniteľné. Hodia sa predovšetkým seniorom so zhoršeným zrakom.

Zjednodušte upratovanie domácnosti

Okrem zraku sa vo vyššom veku zhoršujú aj pohybové a motorické schopnosti. Najmä ženy majú postupne čoraz viac ťažkostí s upratovaním a hoci špeciálne vysávače alebo iné elektronické pomôcky pre seniorov neexistujú, mali by ste zvážiť kúpu robotického vysávača. Ak máte strach z náročnosti jeho ovládania, existujú aj modely iba so základnými funkciami, ktoré zvládne ovládať aj malé dieťa. Na kúpu takéhoto robotického vysávača odporúčame využiť naše zľavové kódy na elektroniku, vďaka ktorým ušetríte. Rovnako môže byť skvelým pomocníkom seniora robotický mop, ktorý zasa využijete na podlahách bez kobercov. Niektoré robotické vysávače majú aj funkciu umývania dlážky, takže je na vašom zvážení, čo doma využijete najviac. Pre zľavy a výhody k nákupu akejkoľvek elektroniky odporúčame navštíviť naše https://www.kuponyzdarma.sk/.

Buďte pod dohľadom

Elektronikou, ktorú možno úplne nevyužijete vy, ale vaše deti alebo príbuzní sa vďaka nej budú cítiť istejšie, sú interiérové IP kamery. Vďaka nim môžu v mobilnej aplikácii veľmi jednoducho skontrolovať, či je u vás doma všetko v poriadku. IP kamera má senzor pohybu a niektoré aj mikrofón, ktorým môžete komunikovať s osobou sledujúcou obraz alebo počuť zvuk od nej. Najmä v domácnosti osamelo žijúcich starších ľudí sa určite oplatí. Ak vyslovene nepotrebujete obraz, existujú aj smart náramky pre seniorov, ktoré v sebe majú zabudovanú GPS lokalizáciu, tlačidlo SOS (podobne, ako telefóny) a umožňujú odosielať a prijímať hlasové správy či dokonca aj priamo telefonovať. Ovládanie televízie môže byť podobne ako práca na klávesnici k telefónu vekom náročnejšie. Práve preto existujú televízne ovládače pre seniorov, ktoré obsahujú len tie skutočne dôležité tlačidlá (väčšinou ide o tlačidlá na prepínanie programov, nastavenie hlasitosti a vypnutie alebo zapnutie TV). Tieto ovládače sú flexibilné pre všetky typy TV, takže sa nemusíte báť, že práve na tej vašej nebudú fungovať. Problémom pri nakupovaní elektroniky býva pre seniorov aj cena, preto si pozrite všetky odkazy na zľavy vyššie a využite aj napríklad náš tip, ako vybrať chladničku a ušetriť.