Radi zväčňujete výnimočné okamihy? Takto ochránite vaše fotografie pred znehodnotením

Žijeme v digitálnej dobe, v ktorej každý moment radi zvečňujeme mobilmi. Online úložný priestor nám ponúka takmer neobmedzené možnosti archivácie našich fotografií. No skúste si spomenúť na vašich rodičov či starých rodičov, ktorí svoje tlačené fotografie uchovávajú ako pamiatky svojich potomkov v úhľadných fotoalbumoch alebo krabiciach.

Radi zväčňujete výnimočné okamihy? Takto ochránite vaše fotografie pred znehodnotením
(zdroj: Freepik.com)

Už si spomínate? Pocit, keď sa na printové fotografie pozeráme a držíme ich v rukách, je nenahraditeľný. Ak aj vy patríte k tým, ktorí radi zvečňujú výnimočné okamihy a zhromažďujú ich v tlačenej podobe, tento článok vám bude prínosom. Poradíme vám, ako ochrániť fotografie pred znehodnotením. Inšpiráciu tu môžu nájsť aj začínajúci fotografi a umelci.

Archívne krabice na fotografie a negatívy

Tlačené fotografie môžu byť vzácnym hmatateľným spojením s minulosťou, preto im doprajte patričnú starostlivosť. Istota je istota a najlepšie urobíte, ak fotografie vytlačíte a archivujete. Nikdy neviete, kedy sa môže vaša digitálna zbierka stratiť…

Krabice od topánok alebo oblečenia, ktoré bežne nájdete doma síce čo-to vydržia, no na uloženie fotografií ich neodporúčame. Ak chcete, aby vydržali desiatky rokov a zostali nepoškodené, mali by ste sa poobzerať po možnostiach, ktoré používajú aj profesionálni fotografi či archivári.

Takouto možnosťou môžu byť kvalitné obálky na fotografie a archívne krabice. Sú vyrobené z kvalitnej lepenky, ktorá ochráni fotografie a sklenené negatívy v takom stave, ako keby boli nové, čerstvo vytlačené. Doba životnosti takýchto krabíc je viac ako 50 rokov, takže si nemusíte robiť starosti s tým, že sa vaše fotografie znehodnotia a môžete ich uložiť pokojne aj do podkrovia či suchej pivnice.

Archívne krabice na fotografie môžu používať profesionáli i amatérski fotografi. Sú dostupné vo viacerých veľkostiach, takže sa pri zbierke vašich fotografií nemusíte obávať, že by ste si nevybrali.

Radi zväčňujete výnimočné okamihy? Takto ochránite vaše fotografie pred znehodnotením
(zdroj: emba.shop)

Obálky na fotografie a negatívy

Vy možno vidíte, čo fotografia zobrazuje, no vaše vnúčatá a pravnúčatú už nemusia mať túto možnosť. Ak máte vo zvyku písať miesto, dátum alebo mená na zadnú stranu fotografie, vedzte, že to nie je dobrý nápad. Fotografiu to môže poškodiť, či už kvôli tlaku zo špičky pera alebo v dôsledku degradácie atramentu a interakcie s papierom v priebehu rokov.

Namiesto toho skúste použiť nelepené obálky na fotografie a negatívy, ktoré sú vyrobené z pH neutrálneho fotopapiera. Môžete do nich vložiť svoje fotografie a napísať na ne dôležité informácie, ako je dátum, predmet a miesto a následne Obálky na fotky môžete vložiť do fotoalbumov alebo archívu. Takto zostanú vaše fotky prehľadne roztriedené a aj zachované na viac ako 50 rokov. No nie je to skvelé? Na trhu dnes existuje niekoľko druhov a rozmerov obálok pre fotografie, takže si z nich vyberú profesionáli aj amatéri.

Tip na záver: Ako oddeliť fotoarchív

Oddeľte svoje fotografie jednoducho a bez toho, aby sa naukladané na hromade na seba lepili a poškodzovali. Papierové oddeľovače fotografií sú skvelým pomocníkom pre profesionálov aj amatérov. Jednoducho oddelia jednu zbierku fotografií od druhej a spravia tak váš fotoarchív prehľadnejším. Oddeľovače fotografií nájdete v rôznych veľkostiach a taktiež je možné ich popísať podľa toho, aké fotografie sa v nich nachádzajú.

Komerčný článok