Hypotéka pre seniorov – nezmysel, alebo naopak reálny a dobrý nápad?

Bývanie rieši v súčasnosti takmer každý dospelý človek. Ľudia nad 55 rokov nie sú výnimkou – za uplynulých desať rokov sa o svoju situáciu s ubytovaním zaujímajú oveľa aktívnejšie.

Hypotéka pre seniorov – nezmysel, alebo naopak reálny a dobrý nápad?
(zdroj: unsplash.com)

Aj v pokročilom veku sa môžete sťahovať

Ak vám nesedí slovné spojenie „hypotéka pre dôchodcov“, môžeme vás ubezpečiť, že v súčasnosti to už nie je nič výnimočné. Najčastejšími klientmi bánk vo vyššom veku sú ľudia, ktorí sa sťahujú z bytov v mestách do menších rodinných domov mimo miest alebo do satelitov a tým pádom riešia aj vybavenie hypotekárneho úveru. Zároveň začala táto veková skupina častejšie využívať úvery na bývanie, rekonštrukciu alebo vybavenie domácnosti. Najčastejším problémom, s ktorým sa ale dôchodcovia pri žiadosti o hypotéku stretávajú, je to, že nie všetky banky im chcú úver poskytnúť.

Účet áno, úver nie?

Na našom finančnom trhu síce existujú špeciálne účty pre dôchodcov, ale špeciálne produkty pre seniorov alebo poberateľov dôchodku neexistujú. Existuje však možnosť vziať si tzv. reverznú hypotéku, ktorá je zatiaľ známa skôr v zahraničí, než u nás. Ide o to, že založíte nehnuteľnosť, ktorú vlastníte a banka si ju postupne kupuje tým, že vám mesačne vypláca finančné prostriedky. Jednou z podmienok na získanie hypotéky je dostatočný príjem, čo je u poberateľa dôchodku ťažšie splniteľné. Zároveň sú vekové limity nastavené tak, že o hypotéku môžete požiadať do 65 rokov, výnimočne do 70. Je teda vôbec možné klasickú hypotéku v tomto veku získať?

Ručiť nemusí len príbuzný

Ďalšou z možností okrem reverznej hypotéky je aj ručiteľ. Hoci to obvykle býva naopak, keď sú ručiteľmi rodičia alebo starí rodičia, dá sa to aj inak. Ak vám v banke, v ktorej žiadate o úver, povedia, že nespĺňate niektorú z podmienok, možno vám navrhnú nájsť si spoludlžníka, ktorý podmienky spĺňa. Hypotéku teda vezme na seba on, ale ručiť budete vy svojou nehnuteľnosťou. Získať hypotéku teda pre ľudí nad 55 rokov určite nie je jednoduché, ale možnosti tu sú. Zvýšiť ich môžete aj vyššie uvedenými spôsobmi.