Čerstvý penzista? Čo robiť, aby ste sa nezbláznili z nečakaného množstva voľného času

Dôchodok nemusí byť koniec aktívneho života. Naopak, môže sa stať aj príležitosťou na objavovanie nových záujmov a aktivít, relaxáciu a plnohodnotný životný štýl. Môže byť príležitosťou na skutočné užívanie si života a na to, aby ste sa venovali veciam, ktoré vás napĺňajú a doteraz ste na ne nemali čas. Čomu všetkému sa môžete na dôchodku venovať?

Čerstvý penzista? Čo robiť, aby ste sa nezbláznili z nečakaného množstva voľného času
(zdroj: unsplash.com)

Nebojte sa nových výziev

Ak máte finančné možnosti, určite sa môžete začať venovať cestovaniu a objavovať nové kultúry a miesta. Obrovskú výhodu máte v tom, že môžete využívať seniorské zľavy a cestovať mimo sezóny, kedy je všetko lacnejšie a predovšetkým je všade menej ľudí. Venovať sa konečne môžete aj svojim koníčkom, na ktoré ste možno doteraz nemali čas. Či už je to záhradničenie, maľovanie, pletenie, čítanie alebo hranie na hudobný nástroj, práve teraz na to máte priestor. Zapíšte sa na kurzy, či už prezenčné alebo online, prihláste do umeleckej školy do odboru štúdia pre dospelých alebo jazykovej školy, alebo pokojne začnite študovať na univerzite tretieho veku. Predovšetkým sa nebojte akejkoľvek výzvy. Ak zistíte, že to nie je ono, jednoducho tam môžete prestať chodiť. O nič predsa nejde.

Naučte sa používať počítač

Čas môžete venovať aj ušľachtilej činnosti, ako je dobrovoľníctvo. Pomôžte iným tým, že sa zapojíte do dobrovoľníckych aktivít alebo organizácií. Žite kultúrne – navštevujte múzeá, galérie, divadlá, koncerty a zapájajte sa do kultúrnych podujatí aj aktívne. Výzvou pre dôchodcov sú určite aj moderné technológie. Narušte stereotypy a predsudky – učte sa používať moderné technológie, ako sú počítače, tablety alebo smartfóny, aby ste mohli komunikovať so svojimi blízkymi a využívať online zdroje. Ak ste veľmi aktívni, nebojte sa pustiť aj do podnikania. Ak máte navyše aj podnikateľského ducha, môžete zvážiť spustenie vlastného malého podniku alebo konzultačnej činnosti.

Fyzická kondícia je tiež dôležitá

Veľmi potrebné je udržiavať sa nielen psychicky, ale aj fyzicky. Udržiavajte si zdravie a kondíciu pravidelným cvičením, prechádzkami, jógou alebo plávaním. Budujte si dobré stravovacie návyky a sledujte svoje zdravie pozornejšie, ako doteraz, keď ste na to nemali až toľko času. Neznamená to, že budete každý deň sedieť v čakárni u iného lekára, ale nepodceňujte prevenciu. Začnite meditovať – zabudnite na hektický spôsob života, ktorý ste doposiaľ viedli, a spomaľte. Venujte čas aj plánovaniu svojho finančného zabezpečenia. Môžete sa sústrediť napríklad na správu svojich financií. Udržujte aj vzťahy so svojimi priateľmi a rodinou, pretože sociálna interakcia je dôležitá. Stretnite sa s nimi na káve alebo organizujte spoločenské udalosti, jednoducho si užívajte život so všetkým, čo sa dá a čo máte radi.