Založenie skleníka – vypestujte si chutnú domácu zeleninu!

Skleník alebo fóliovník má množstvo výhod, preto si ho zakladajú mladší aj starší záhradkári. Aby vám v ňom zelenina a ovocie dobre rástli, potrebujete dostatok slniečka, vhodnú pôdu a správnu starostlivosť. Ako si založiť skleník a vypestovať si vlastnú zeleninu bez chemikálií?

Založenie skleníka – vypestujte si chutnú domácu zeleninu! (Foto: unsplash.com)

Dôležitosť umiestnenia

Predtým, než sa pustíte do akýchkoľvek stavebných prác, tak musíte vybrať vhodné miesto. Vyberte také stanovisko, kde je dostatok slnka, máte tam jednoduchý prístup a skleník bude mať dobrý podklad. Naopak, vyhnite sa miestam v záhrade, kde sa udržiava vlhkosť a tiež tam, kde by bola zložitejšia výstavba.

Stavba skleníka

Väčšina záhradníkov a pestovateľov preferuje vymurovaný skleník. Výhodou je, že stavba bude dostatočne pevná, kvalitná a vydrží vám dlhé roky v rovnakom stave. V prípade, že chcete skleník viac mobilnejší a neviete, ako dlho sa budete pestovaniu venovať, tak je lepší dlaždicový podklad. Zvládnete to aj sami a v prípade potreby skleník jednoducho presuniete alebo zrušíte.

Potom môžete základy na skleník vykopať a urobíte vyvýšený záhon, alebo do skleníku len naveziete zeminu. Niektoré menšie skleníky slúžia na pestovanie rastlín v kvetináčoch a sú usporiadané do regálov. Je len na vás, ktorý typ pestovania si zvolíte.

Pôda a plodiny

Máte skleník pripravený? Môžete začať s pestovaním. Aby vám niečo vyrástlo, pôda musí byť dostatočne výživná. Najlepšie sa hodí ťažká, hlinitá pôda, ktorá do seba jednoducho viaže živiny. Pri zachovaní pôvodného podkladu stačí, keď pridáte domáci hnoj alebo hnojivo. Teraz je čas na prípravu plodín. Vzhľadom na priestor sa do skleníka hodia paradajky, papriky, uhorky, šaláty a pod.