Máte vysoký tlak? Toto vám možno pomôže!

Vysoký tlak alebo artériová hypertenzia častokrát prichádza až s narastajúcim vekom. Hoci častokrát sa nejako výraznejšie neprejavuje, môže viesť až k cievnej mozgovej príhode. Ako jej predísť a včas začať s prevenciou?

Máte vysoký tlak? Toto vám možno pomôže!
(zdroj: unsplash.com)

Takmer bez príznakov

Príznaky vysokého krvného tlaku sú, bohužiaľ, často žiadne. Ak tlak stúpa nenápadne, postupne v priebehu rokov, telo si privyká. Jedine v prípade, že tlak prudko stúpne, môžete pociťovať príznaky. Pre mnohých ľudí je to bolesť hlavy alebo dušnosť, prípadne tŕpnutie prstov či končatín. Niekedy sa môže pustiť aj krv z nosa. Tieto príznaky nemusia vždy znamenať vysoký tlak, a aj naopak, nie vždy sa nimi vysoký tlak prejaví. Najjednoduchší spôsob zistiť, či ide o krvný tlak, je zmerať si tlak tlakomerom. Ak si meriate tlak niekoľko dní po sebe a každý deň je vyšší, než by mal byť (u ľudí nad 65 rokov je vysoký systolický tlak nad 140 mmHg), s vysokou určitosťou máte vysoký tlak.

Menej soli a cukru

Pri opakovanom nameraní vysokého tlaku je dobré navštíviť svojho všeobecného lekára. Dobré je však myslieť aj na spomínanú prevenciu, prípadne si popri lekárom nastavenej liečbe pomáhať aj inými opatreniami. Pri vysokom tlaku sa odporúča zvýšiť príjem draslíka a naopak, znížiť príjem sodíka. Draslík totiž znižuje účinky soli (sodíka), ktorá znižuje napätie v krvných cievach, a tak napomáha zvyšovaniu tlaku. Pozor pri problémoch s obličkami – tie zvýšenie príjmu draslíka nenesú veľmi dobre. Ak ste však zdraví, určite jedzte viac jogurtov, rýb, banánov, pomarančov, marhúľ, avokáda alebo paradajok. Rovnako, ako soľ, obmedzte aj cukor. Fruktóza je napríklad ešte horšia, než soľ.

Čokoláda ako liek

Fyzickým pohybom nič nepokazíte – ak si doprajete 40 minút fyzickej aktivity 3-krát týždenne, vaše zdravie sa vám určite poďakuje a krvný tlak. Navyše tým predídete nadváhe, ktorá je tiež veľkou preddispozíciou k získaniu vysokého krvného tlaku. Okrem obmedzenia soli a cukru by ste mali obmedziť aj trvanlivé potraviny. Spracované a trvanlivé potraviny totiž prispievajú vysokou mierou k zvýšeniu množstva soli vo vašom jedálničku. Patria sem napríklad sáčkové polievky a zemiakové lupienky. Čo by ste naopak mali jesť vo väčšom množstve, je horká čokoláda. Podmienkou je však obsah 60 až 70 % kakaa. K zníženiu krvného tlaku môže prispieť už jeden štvorček tmavej čokolády denne. Rovnako preukázateľne znižuje krvný tlak cesnak. Ak vám jeho výrazná chuť a zápach nie je veľmi po chuti, môžete ho pokojne nahradiť aj výživovými doplnkami s obsahom cesnaku. V prípade, že na ich nákup chcete využiť nejaké zľavy, využite najlepšie kupóny a zľavy na KuponyZdarma.sk. Okrem „cesnakových“ výživových doplnkov odporúčame pridať do stravy aj omega-3 mastné kyseliny, horčík či srvátkový proteín.