Ako nezabudnúť na správne užívanie a dávkovanie liekov

Základom úspešnej liečby a užívania liekov ako takých je ich správne užívanie a dávkovanie. Aj keď vekom môžu pribúdať, dôležité je nestratiť v ich užívaní prehľad a dôslednosť. Dnes sme si pre vás preto pripravili niekoľko dobre mienených rád, ako docieliť správne užívanie a dávkovanie liekov, vitamínov a ďalších liečiv a podporných medikamentov.

Ako nezabudnúť na správne užívanie a dávkovanie liekov
Ako nezabudnúť na správne užívanie a dávkovanie liekov (unsplash.com)

Napíšte si rozvrh

Aj keď ich užívate možno len pár, je dobré mať stále na dosah prehľadný rozvrh ich užívania. Do neho si môžete zahrnúť aj prípadnú doplňujúcu informáciu o ich užívaní, napríklad brať pred jedlom, po jedle, či s jedlom, iné zase ráno na lačno, prípadne večer pred spaním.

Môžete si tak spraviť lepší prehľad o ich užívaní a zároveň vám to pomôže docieliť, aby ste si zachovali správne dávkovanie a ich užívanie načas a správne. Prípadne doplňte rozvrh aj o miesto, na ktorom si zaznačíte, či alebo prípadne rovno kedy, ste v daný deň liečivo užili.

Rozdeľte si ich

Podľa toho, koľko liečiv užívate, rozdeľte si ich pre jednotlivé dni, prípadne rovno na celý týždeň alebo mesiac. Stačí ak ich len rozdelíte na kôpky, prípadne pre lepší prehľad môže pomôcť rozdelenie do šálok alebo pohárov.